Rumeli Cad. Emel Palas Apt. 36-38 Daire 6 Nişantaşı/Şişli

Sporcu Ayak Bakımı

Sporcu ve Dansçı Ayak Bakımı

Sporcu ve dansçıların işleri hep ayaklarının üzerindedir dolayısıyla hangi spor dalıyla veya hangi dansla uğraştığı hiç önemli değildir. Mutlaka ama mutlaka özel ayak bakımına ihtiyaç duyarlar. Spor veya dans yaparken aktiviteye uygun ama olabildiğince kaliteli ayakkabı seçimi yapılması halinde ayak ya da bilek ağrıları, topuk ezilmesi, taban düşmesi, su toplanması ve yoğun nasır gibi türlü rahatsızlıkları geciktirmek ve hatta neredeyse hiç ortaya çıkmamasını sağlamak mümkün olabiliyor.

 

Ayakkabı seçilirken en önemli özellik yapılan spor türüne özel-uygun ve tehlikelerden koruyucu olmasıdır.

 

Ayakkabı muhtemel vurma, çarpma, yara-bere yapmayan, mekanik türde özel ve tehlikelerden koruyucu olmalıdır. Kalça ve ayak bileği ekleminin stabilitesine ve çalışan yer yüzeyine uygun tabanı olmalıdır. Normal hareket süresince özelliğini koruyan, bağları sağlam, ayağın iç tarafından ve ayağın kavisine uygun yükseltisi bulunan ayakkabılar seçilmelidir. Çok dar olup ayağı sıkmamalı, ayak hareketini sınırlamamalıdır(Türk kızlarının çok sık yaptığı bir yanlıştır). Kolay temizlenebilir ve bu özelliklerini kullanılan dönem boyunca muhafaza etmelidir. Taban zemine çarpmaları önleyecek kalınlıkta olmalı, en iyisi ayakkabının içinde özel kauçuktan veya silikondan yapılma yumuşak ve ortopedik yastık bulunmalıdır. Topuklardaki az bir yükseklik hem baldır kaslarının hem de en önemlisi aşil  kirişinin fazla gerilmesini önleyeceği için çok yararlıdır. Babet tipi yere dümdüz bastıran ayakkabı modellerinden uzak durunuz.

Diğer bir önemli husus ayakkabı alınırken gündelik çoraplarla değil, çalışma sırasında giyilecek olan kalın, pamuklu spor çoraplarıyla deneme yapılmalıdır. Yanların sıkmaması, parmakların ayakkabının burnuna ve yanlara çok sıkı dayanmaması gerekir. Kalın pamuklu spor çoraplarının yumuşaklığı kadar kesinlikle temizliği de önemlidir.

 

Unutmamalıdır ki, ayakları vücudun kökü olarak kabul ettiğimizde, sağlıklı ayakların bir dansçı veya sporcunun potansiyeli için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Günlük olarak ayakların bakımı konusu çok ihmale açık bir mevzuudur. Genellikle ayaklar ışık ve havadan izole edilmiş ve bütün gün çorap ve ayakkabı içine sıkışmış durumdadır. Karanlık, nem birçok bakterinin oluşması ve üremesi için uygun ortam hazırlar. Böylece, aslında sağlıklı bir çift ayağa ihtiyacı olan sporcuların önemli bir kısmının çok çeşitli ayak hastalıklarından şikayetçi oldukları bizi şaşırtmayacaktır.
Sporcu ve dansçıların ayaklarında en fazla rastlanılan şikayetler şöyle sıralanabilir; Ayak tırnaklarında kalınlaşma, sararma ve tırnak boşalması, Tırnakların batması, yoğun nasırlar, kurumuş veya su toplamış kabarcıklar, ayakların çok terlemesi ve dolayısıyla iltihaplanmalar olarak sıralanabilir. Ayaklarda şikayetler başlamadan önce gerekli tedbirler alınmalıdır. Bunlar kısaca şöyledir, ayakların mümkün olduğunca fazla güneş ve havayla temas etmesi sağlanmalıdır. Mümkünse özellikle yaz aylarında çimende, kumlu ve zaman zaman çakıllı zeminde yürümek özellikle sporcu ve dansçıların ayaklarına çok faydalıdır.Bu tip aktivitelerin üzerine ayaklar yıkanmalı çok iyi kurutulmalı sonra yağlı kremlerle ovulmalı ve ayak beslenmelidir.

Burada yazmakla bitmeyecek kadar farklı el-ayak rahatsızlığı olan sporcularla çalıştık. Burada önemli olan, yapılan aktivitenin karşılığı olan ayak bakımını yaptırmak zorunda olduğunuzun bilincinde olmanızdır. PodyArt tarafından düzenli yapılan ayak bakımıyla kullanmanız gereken uygun krem ve silikon veya textil ortez ürünlerininde yardımıyla muhtemel rahatsızlıkların önünü hemen alabilir ve uğraşmakta olduğunuz spor dalıyla daha uzun yıllar gönül rahatlığıyla uğraşabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için lütfen bize bir mesaj gönderin veya (0532) 624 47 57 numaralı telefonu arayın.

Watch the Procedure Video

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi:10:00 – 19:00
  • Salı10:00 – 19:00
  • Çarşamba: 10:00 – 19:00
  • Perşembe: 10:00 – 19:00
  • Cuma:10:00 – 19:00
  • Cumartesi:10:00 – 19:00
  • Pazar:12:00 – 17:00

Uzmana Sorun

Uzmanlarımızdan biri tarafından yanıtlanmasını istediğiniz kısa bir sorunuz mu var? Lütfen aşağıdaki formu kullanınız:

They Say

Testimonials

Yaklaşık 1 Yıldır podilayn’da diyabet ayak bakımı tedavisi görüyorum. gerek hizmet kalitesi gerek çalışanların ilgisi çok güzel

Ömer Tekin

Podilayn Teşekkürler

Merhaba, Annemin ayak mantarından kaynaklı, internet üzerinden güvenebileceğim bir yer ararken podilaynı buldum ve çok memnun kaldık herkese tavsiye ederim.

Tuba Bozkurt

Merhaba Podilayn

iyi Çalışmalar, Tırnak mantarım yüzünden yaklaşık 4 ay boyunca sıkıntı yaşadım. uzun bir araştırma sonucunda podilayn buldum ve çok memnun kaldım.

Özge Özer

Podilayn iyi varsın.
Our Shop

Our Blog

We Eliminate the Inconvenience of Multiple Visits

We Eliminate the Inconvenience of Multiple Visits

Do you feel uncomfortable in dentist’s chair or you just don’t have enough time to visit clinic? We give you a great opportunity to get healthy, natural and beautiful teeth with just one procedure! Lorem ipsum dolor sit amet, sit quis vestibulum mauris est nibh pede, vel vitae imperdiet felis dolor, purus dictum pellentesque integer aliqua tincidunt,…

What You Need to Know About Wisdom Teeth

What You Need to Know About Wisdom Teeth

Our wisdom teeth are the third and final set of molars, located at the upper and lower back of our mouth. If you are experiencing pain from wisdom teeth, then you might need a minor surgery to remove your wisdom teeth. Lorem ipsum dolor sit amet, sit quis vestibulum mauris est nibh pede, vel vitae imperdiet felis…

There’s A Lot You Can Do  To Prevent Tooth Loss

There’s A Lot You Can Do To Prevent Tooth Loss

There are many reasons why you might lose a tooth: from poor dental care, to illness, lifestyle choices, or injury to your teeth. The best way to prevent tooth loss is to practice good dental health habits, which include brushing and flossing regularly. Lorem ipsum dolor sit amet, sit quis vestibulum mauris est nibh pede, vel vitae…

Evde Ayak Bakımı


    Bu kapanacak 20 saniye