Rumeli Cad. Emel Palas Apt. 36-38 Daire 6 Nişantaşı/Şişli

Tırnak Batması

Tırnak Batması

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, bireyin tırnaklarının kenar veya köşelerinin tırnağın yanındaki deriye doğru büyümesinden kaynaklanan bir durumdur. Tırnak batması büyük oranda ayak parmaklarında gelişir.

Birçok durumda tırnak batmasını evde tedavi etmek mümkün olsa bile, bazı vakalarda tıbbi tedavi gerektirebilecek komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Diyabet veya dolaşım bozukluğuna neden olan tıbbi durumları olan bireylerde komplikasyon riski çok daha yüksektir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması hem erkeklerde hem de kadınlarda aynı oranda görülmekle beraber, yapılan araştırmalar sonucunda ayakları terli olan bireylerde daha yaygın olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra özellikle ayak tırnakları yaşla birlikte kalınlaştığı için yaşlı bireyler daha yüksek risk altındadır.

Tırnak batması ayağa ağır bir şey düşürmek veya tekrar tekrar topa vurmak gibi nedenlerden ayak tırnağı yaralanması, ayak tırnaklarının yanlış, yani düz kesilmesi yerine deriye büyüyecek şekilde açılı kesilmesi kesilmesi, ayakların temiz veya kuru tutulmaması gibi uygunsuz ayak hijyeni alışkanlıkları, özellikle ayak başparmağına çok baskı uygulayabilecek çok sıkı çoraplar veya dar ya da düz ayakkabıların kullanımı, düzensiz ve kavisli bırakılmış ayak tırnakları, kötü basma ve duruş ile genetik yatkınlık gibi sebeplerden dolayı gerçekleşebilir.

Özellikle egzersiz sürecinde ayakların yoğun şekilde kullanılması bireyi ayak tırnaklarının batmasına özellikle yatkın hale getirebilir. Bir nesneyi defalarca tekmelemek veya uzun süre ayaklara baskı uygulanan faaliyetler, bireyin ayak tırnağının zarar görmesine neden olabilir ve ayak tırnaklarında batma riskini artırabilir. Bu aktiviteler arasında bale, dövüş sporları, ve futbol sayılabilir.

Tırnak Batması Belirtileri Ve Tipleri Nelerdir?

Tırnak batması birey için ağrılı olabilir ve genellikle ilerleyerek daha kötü bir hal alır. Tırnak batması belirti ve semptomlarının arasında erken evrelerde tırnağın yanındaki cilt hassaslaşır, şişer veya sertleşir. parmak üzerine basınç uygulanınca ağrı artar ve parmak çevresinde su toplanması gözlemlenebilir.

Eğer bu aşamadan sonra ayak parmağı enfekte olursa, kırmızı, şişmiş cilt, ağrı, kanama, irin sızıntısı ve ayak parmağı çevresinde cildin aşırı büyümesi durumun belirti ve semptomları arasında bulunur.

Tırnak Batması Nasıl Teşhis Edilir?

Tırnak batması doktorlar tarafından yaygın olarak fiziksel bir muayene sonucunda teşhis edilebilir. Ayak parmağının enfekte olmuş bir görünümü olması durumunda tırnağın deride ne kadar derine girdiğini belirlemek için bir röntgen çekmek gerekebilir. Bu röntgen filmi aynı zamanda batık tırnağın bir yaralanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da ortaya çıkarabilir.

Daha fazla bilgi için lütfen bize bir mesaj gönderin veya (0532) 624 47 57 numaralı telefonu arayın.

Watch the Procedure Video

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi:10:00 – 19:00
  • Salı10:00 – 19:00
  • Çarşamba: 10:00 – 19:00
  • Perşembe: 10:00 – 19:00
  • Cuma:10:00 – 19:00
  • Cumartesi:10:00 – 19:00
  • Pazar:12:00 – 17:00

Uzmana Sorun

Uzmanlarımızdan biri tarafından yanıtlanmasını istediğiniz kısa bir sorunuz mu var? Lütfen aşağıdaki formu kullanınız:

They Say

Testimonials

Yaklaşık 1 Yıldır podilayn’da diyabet ayak bakımı tedavisi görüyorum. gerek hizmet kalitesi gerek çalışanların ilgisi çok güzel

Ömer Tekin

Podilayn Teşekkürler

Merhaba, Annemin ayak mantarından kaynaklı, internet üzerinden güvenebileceğim bir yer ararken podilaynı buldum ve çok memnun kaldık herkese tavsiye ederim.

Tuba Bozkurt

Merhaba Podilayn

iyi Çalışmalar, Tırnak mantarım yüzünden yaklaşık 4 ay boyunca sıkıntı yaşadım. uzun bir araştırma sonucunda podilayn buldum ve çok memnun kaldım.

Özge Özer

Podilayn iyi varsın.
Our Shop

Our Blog

We Eliminate the Inconvenience of Multiple Visits

We Eliminate the Inconvenience of Multiple Visits

Do you feel uncomfortable in dentist’s chair or you just don’t have enough time to visit clinic? We give you a great opportunity to get healthy, natural and beautiful teeth with just one procedure! Lorem ipsum dolor sit amet, sit quis vestibulum mauris est nibh pede, vel vitae imperdiet felis dolor, purus dictum pellentesque integer aliqua tincidunt,…

What You Need to Know About Wisdom Teeth

What You Need to Know About Wisdom Teeth

Our wisdom teeth are the third and final set of molars, located at the upper and lower back of our mouth. If you are experiencing pain from wisdom teeth, then you might need a minor surgery to remove your wisdom teeth. Lorem ipsum dolor sit amet, sit quis vestibulum mauris est nibh pede, vel vitae imperdiet felis…

There’s A Lot You Can Do  To Prevent Tooth Loss

There’s A Lot You Can Do To Prevent Tooth Loss

There are many reasons why you might lose a tooth: from poor dental care, to illness, lifestyle choices, or injury to your teeth. The best way to prevent tooth loss is to practice good dental health habits, which include brushing and flossing regularly. Lorem ipsum dolor sit amet, sit quis vestibulum mauris est nibh pede, vel vitae…

Evde Ayak Bakımı


    Bu kapanacak 20 saniye